W naszej ofercie stolarka :

 

PCV OVLO         

PCV ENCORE

PCV PRIME                 

PCV BRUGMANN ST          

PCV BRUGMANNENERGY 

PCV BRUGMANN BLUENERGY 


STOLARKA ALUMINIOWA


STOLARKA DREWNIANA

Co warto wiedzieć o oknach ..

OCHRONA PRZED UTRATĄ CIEPŁA

O tym ile ciepła będziemy tracić przez nasze okno powie nam współczynnik przenikania ciepła Uw ( "w" jak window ), dotyczy izolacyjności cieplnej całego okna. Wyraża się go w jednostkach W/mkwK a definiuje - jako ilość ciepła przenikająca w czasie jednej godziny przez 1mkw okien przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1 stopień Celcjusza. Więc im niższy współczynnik Uw tym okno lepiej chroni nasze mieszkanie przed zewnętrznym zimnem. Cieplejsza szyba wiąże się niestety z wyższą ceną gotowego produktu. 

KIEDY OKNO JEST ENERGOOSZCZEDNE ? 

1,7 - 1,8 W/Mkw K  -  maksymalna wartość współczynnika Uw  wymagana przez przepisy  

0,9 -1,3 W/mkw K  -  wartość współczynnika Uw okien dostępnych   obecnie na rynku

0,7 W/mkw K          - wartość współczynnika Uw okien możliwych do   wyprodukowanie 

W wielu domach okna zajmują 20 % powierzchni ścian a wiec zmiejszenie strat ciepła przez nie ma duze znaczenie na charakterystykę energetyczną budynku. Zakup droższych okien może być zrekompensowane niższymi rachunkami za ogrzewanie, wybór okien powinien być uzasadniony ekonomicznie i przemyślany pod kątem różnych rozwiązań stosowanych w domy np. rekuperacja.


okna pcv

Zdecydowanie najpopularniejsze okna – trwałe i nie wymagające konserwacji profile (jedyna konserwacja to jedynie mycie profili). Wygodne w użytkowaniu i stosunkowo tanie w porównaniu z oknami drewnianymi czy aluminiowymi. Najcześciej wybierane przez konsumenta rówież ze względu na cenę. Koszt standardowego okna pcv to 260-460 zł za mkw.

ILE KOMÓR MA PROFIL

Zasada - im więcej komór tym okno jest cieplejsze. Niektórzy producenci zaczęli ścigać się w ich liczbie. Należy jednak pamiętać, ze ważna jest nie tylko ilość komór ale także ich wielkość i kształt. Trójkomorowe profile to już przeżytek, standardowo oferowane są profile 5 komorowe a dla wymagających klientów sześciokomorowe, a do domów.

 GRUBOŚĆ ŚCIANEK

Większa ilość komór generuje większe zużycie PCV czyli droższe okna. Producenci profili dla zachowania konkurencyjnej ceny zaczęli pocieniać ścianki profili co niekorzystnie wpływa na ich statykę. Warto więc wybrać okna z profili klasy A, szczególnie gdy decydujemy się na okna o dużych gabarytach w ciemnym profilu.

Klasa A gwarantuje grubość ścianek zewnętrznych min 2,8 mm a ścianek wewnętrznych min 2,5 mm.

 CO JEST ZAMKNIĘTE WEWNĄTRZ PROFILA PCV

wzmocnienia stalowe - najbardziej wytrzymałe a jednocześnie obniżające izolacyjność okna. Warto zamówić profile ze stalą o grubości stali min 1,5 mm - zapewni man to dobrą statykę okna. 

wkładki ze sztucznego tworzywa i włókien szklanych - znacznie poprawiają izolacyjność okna, jednak znacznie obniżają statykę okien. Wklejanie szyb w profile to sposób na eliminację stalowych wzmocnień. Szyba wklejona w profil usztywnia go podobnie jak przednia szyba samochodowa usztywnia cały pojazd. 

 SPOSOBY POPRAWIENIA WŁAŚCIWOŚCI CIEPLNYCH PROFILI

Im więcej komór tym cieplejszy profil, warto zwrócić uwagę czy wraz z zwiększeniem ilości komór zwiększa się grubość zabudowy.

Cieplejsze materiały wewnątrz profilu – stalowe wzmocnienia są niezbędne dla usztywnienia konstrukcji pogarszają jednak właściwości cieplne produktu. Niektórzy producenci zastępują wzmocnienia stalowe przekładkami z tworzywa sztucznego i włókien szklanych.

Wklejanie szyb w profile – sposób przeniesiony z branży motoryzacyjnej na eliminację stalowych wzmocnień. Szyba wklejona w profil usztywnia go tak jak przednia szyba samochodowa usztywnia cały pojazd. Wklejanie szyb pozwala na konstruowanie większych przeszkleń. Szyby wklejane są bardziej zagłębione w profilu daje to nam dodatkowe zyski cieplne oraz eliminuje roszenie na krawędziach szyby.

szyby okienne

JAK ZBUDOWANA JEST SZYBA ?

Właściwości szyby zespolonej zalezą od miejsca, w którym znajdują się pewne elementy jej konstrukcji (folie, powłoki). Szyby zespolone dzielimy na : energooszczędne, dźwiękochłonne, refleksyjne, bezpieczne i antywłamaniowe.

SZYBY CIEPŁE ENERGOOSZCZĘDNE

Szyby zespolone termoizolacyjne składają się z dwóch, trzech ( dwukomorowe) lub czterech szyb. Naniesiona od środka powłoka nikoemisyjna (cienkiej warstwa metali szlachetnych) przepuszcza światło i energie słoneczną do wewnątrz, równocześnie zapobiegając utraty ciepła z wewnątrz pomieszczenia. Szyba stanowi największą część okna więc w dużej mierze wpływa na jego właściwość energooszczędne. Standardem rynkowym obecnie jest szyba jednokomorowa U- 1.1 W mkw K. Rośnie jednak zapotrzebowanie na szyby U- 0.7 i U-0,5. Tak niskie współczynniki są możliwe dzięki zastosowaniu trzeciej szyby. Kupując okna należy pamiętać, że pakiet trzech szyb z jednej strony poprawia właściwości cieplne okna – z drugiej zwiększenie grubości i wagi całego zestawu szybowego nie jest bez znaczenia dla eksploatacji okien.

CO TO JEST RAMKA DYSTANSOWA ?

Ramka dystansowa łączy pojedyncze tafle szyb, standardowo wykonana z aluminium. Skutkiem tego na styku szyby zespolonej ze skrzydłem okna powstaje mostek termiczny. Ramki wykonane z tworzyw sztucznych tzw ciepłe ramki obniżają współczynnik przenikania ciepła Uw o kilka procent oraz znacznie ogranicza zjawisko kondensacji pary wodnej na styku szyby i profilu skrzydła tzw roszenie.